16 Nisan, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.51
 • EURO
  34.59
 • ALTIN
  2495.3
 • BIST
  9548.09
 • BTC
  62863.15$
Crystal Club

Yapay Zeka

05 Mart 2022, Cumartesi 14:13
Yapay Zeka

Yapay zeka günümüzde birçok farklı tartışmalara sebebiyet veren, hem olumlu sonuçları hem de olumsuz etkileri olan bir kavram haline geldi. Tesla kurucusu Elon Musk ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg aralarında bu konu hakkında çok tartışma çıkıyor. Bu çıkan tartışmaların da etkisiyle günümüzde son derece popüler olmaya başlıyor.

Kimi görüşler yapay zekanın etkisi olarak insan gücü kullanımının azalacağını ve buna bağlı olarak da işsizliğin çok fazla artacağını savunuyor. Bazı olumlu görüşler ise; yapay zekanın çok büyük fırsatlar yaratacağını ve kişilere yeni iş kapıları açacağını savunuyor.

Yapay Zekanın Geleceği

Yapay zekanın geleceği düşünüldüğü zaman çok farklı teoriler ortaya atılıyor. Bu teorilere baktığımız zaman yine genelde, Elon Musk ve Mark Zuckerberg arasında geçen tartışmalara istinaden ortaya çıkan teoriler oluyor. Yapay zekanın insanlığa faydalı olacak olan bir teknoloji mi ya da kontrol edilemez ise insanlığın sonunu getirecek olan bir tehdit mi olduğu çok büyük tartışmalara yol açıyor.

Genel olarak baktığımız zaman Elon Musk'ın bu konu ile ilgili görüşü; yapay zeka gelişmelerine karşı endişe duyduğunu belirtiyor. Yapay zeka hakkında son derece negatif düşüncelere sahip olan Musk, yapay zekanın tamamen insanlığın sonunu getirecek bir tehdit olduğunu savunuyor. Fakat kendi ürünlerinde de bu teknolojiye yer veriyor.

Örneğin; kişilere otonom sürüş tecrübesi yaşatan Tesla araçları buna en büyük örnek olarak öne çıkıyor.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise; bu teknoloji ile ilgili oldukça iyimser bir görüşe sahip. Yapay zekanın kişilere ve hayata son derece olumlu sonuçlar doğuracağını savunuyor.

Yapay Zekanın Gelecekteki Etkileri

Yapay zekâ, kullanıcıların tüm alışkanlıklarını takip ederek, doğru bir şekilde öneriler sunuyor. Bunun sonucunda da doğru zamanlamada yapılan işler, zaman ve de enerji tasarrufu sağlıyor. Hem bilgisayar sisteminde hem de mobil cihazlarda uygulama olarak kullanılan yazılımlarda yine karşımıza yapay zeka çıkıyor. Bunun sonucunda da insanlar için daha basit ve daha düzenli bir işleyiş ortaya çıkıyor. Yapay zekanın gelecekteki etkileri olarak gösterilen etkenler;

-Tüm sektörlerde yeni bir iş dünyası ortaya çıkıyor.

-Tüm kullanılan araçlar otonom oluyor.

-Her konuda insanların en büyük yardımcısı oluyor.

-Yarışmalarda robot sporcuların yarışacağı söyleniyor.

-Uzay çalışmalarında yapay zeka kullanılıyor.

-İnsan sağlığı sürekli olarak takip ediliyor.

Yapay Zekanın Gelecekte Etkileyeceği Meslekler

Yapay zeka gelecekte tüm işlevleri yapabilme özelliğine sahip olduğu için; birçok meslek grubu da bu teknolojik gelişmelerden etkileniyor. Genel anlamda baktığımızda bu meslek grupları arasında şoförlük mesleği en başta etkilenen meslek grubu olmaktadır. Bu teknoloji ile araçlar oto-pilot özelliğine sahip oluyor. Bu mesleğin dışında;

-İşçiler (mavi yakalı)

-Garsonlar

-Kasiyerler

-Hostes Grubu

-Sunuculuk Mesleği

-Doktorluk Mesleği

-Askeri Personeller

-Güvenlik Elemanları

etkilenecek gibi görünenler arasında.

Tüm bu meslek grupları gelecekte etkinliğini yitiriyor. Yerine yapay zeka teknolojileri geliyor. Yapay zekaların işlevlerine baktığımız zaman, ses tanıma veya anlama, görüntüleri işleme, doğal dili işleme ve de muhakeme yapma gibi işlevleri bulunuyor.

Gülşah Sever

Girişimci | İş İnsanı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Pınar Şen