25 Şubat, 2024, Pazar
 • DOLAR
  31.07
 • EURO
  33.67
 • ALTIN
  2032.5
 • BIST
  9374.2
 • BTC
  51543.363$
Bookademy

Savaşçı Arketipiyle Mars Doğası

25 Şubat 2022, Cuma 22:33
Savaşçı Arketipiyle Mars Doğası

Başarı mı dedin?

Başarı tamamıyla şansa bağlıdır!

İstersen başarısız insanlara sor.

Earl Wilson

Mars, savaşçıdır. Bir savaşçı, yaşama isteği ile doludur. İstek ve arzularına ulaşmak ister. Bunun için savaşmaz, savaşmak için yeni istek ve arzular keşfeder. Bu onu canlı tutar; çünkü bilir, onun için yaşamak, savaşmaktır.

“Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez.” Doğan Cüceloğlu, Savaşçı

Savaşmak, kazanmak ve kaybetmek, sınırlarını zorlamak ve onları aşmaktır. Bu noktada ihtiyacınız olan, cesarettir. Bu sayede bilinmezlik sizi korkutmaz, zihninizi kötü olasılıklar meşgul etmez. İçinizde uyanan, yeni ufukların heyecanı olur. Artık ölüm bir son değil, sırra açılan yelkendir. Ne istediğini bilen, bunun için gerekeni yapar ve yoluna çıkan her engel onun, nasıl devam edebileceğine dair bir işarettir.

“Önce kendi gözünde kahraman olmalıydı. Kendi gözünde kahraman olabilmek için kendisinin kim olduğunu keşfetmesi gerekirdi.” Doğan Cüceloğlu, Gerçek Özgürlük

Savaş sanatında ustalaşmamızı sağlayan birbiri ardına açılan kapılar değil, üstesinden gelmenin yollarının bulunduğu zorluklardır. Kaslar böylelikle güçlenir ve güçlenen sadece vücut kasları değildir. İyi bir savaşçının en az fiziksel güç kadar kıvrak bir zekâya ihtiyacı vardır. Belki tam da bu yüzden özgürlüğün gezegeni Uranüs, Merkür ve Mars gezegenleri karakterindedir. Özgürlüğün ön koşulu, savaş sanatında ustalaşmaktır ve cesaret (Mars), beceriden (Merkür) yoksun bizi gerçek bir zafere yani kendimizi gerçekleştirmeye (Uranüs) (*) taşımayacaktır.

“Bir şeyin farkında olmak için, farkında olacağın o şeyin dışına çıkıp onu aşmak, ona dışarıdan bakabilmek gerekir. Bu bir insanın kendi evini dışarıdan görebilmesine benzer. Evinin dışına çıkıp, onun etrafında dolaşan insan, evinin yapısını, dışarıdan nasıl göründüğünü, konumunu daha iyi bilir.” Doğan Cüceloğlu, Gerçek Özgürlük

İyi bir savaşçı nerede duracağını bilir. Varlığını tehdit edeni ustalıkla başından savmanın yollarını düşünür. Bunu kontrolünü kaybederek değil, sağduyu ve soğukkanlılıkla yapabilir. Günü kurtarmakla yetinmez; çünkü her eyleminin, geleceği inşa etmekte olduğunun farkındadır.

“Güçsüz karakterlileri öldüren zehir, güçlü karakterde olanları kuvvetlendirir.” Nietzsche

Zorbalık, ancak aptalların başvuracağı bir yöntemdir. Onların gözleri kördür. Kendi yetersizliklerini başkalarına yansıtırlar. İçlerinde yanan intikam ateşi, kendilerine duydukları öfkenin bir ürünüdür ve nihayet kendilerini bu ateşte yanarken bulurlar; çünkü lanetleyen herkes, aynı zamanda lanetlenir. Bu lanetin bedelidir.

Her kısır döngünün sorumluluğu, döngüye dâhil olan herkese aittir. Tam da bu yüzden harekete geçmeden önce, üzerine düşünülmüş olması gerekir. Adil olmayan her müdahale, her şeyin daha adil olacağı zamana kadar yük olarak taşınmaya devam edecektir.

“Hiç hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan insandır. Ve hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır.” Yunusu Emre

Hüseyin Akdağ

Sosyolog | Astrolojik Danışman

Kaynakça

Astroloji Dersleri- Barış İlhan, Barış İlhan Yayınevi

Astrolojinin Anahtar Sözcükleri- Hajo Banzhaf& Anna Haebler, İlhan Yayınevi

İçinizdeki Gökyüzü- Steven Forrest, Barış İlhan Yayınevi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Pınar Şen